prázdniny

1. dubna 2011 v 18:05 |  *Příběh*
I. kapitola
Na prázdniny se každý těší, protože si odpočine. Třeba my děti od školy a od mučednického učení. O prázdninách si užíváme a jezdíme na různé výlety a dovolené. Svítí slunce, je teplo, nálada skvělá, zábava správně naladěná- je prostě léto.
Všichni si užívají a nechtjí, aby to skončilo, protože se pak musí zase do práce a do školy. Ach jo!
Ale prázdniny tu ještě nekončí. Naopak, právě začínají. Zikmund a Karel ve škole zrovna dostávali ve škole vysvědšení. Karel dostal samé jedničky, ale Zikmundovi se to nevyrovná, ten měl několik trojek a jednu čtyřku z českého jazyka. Ve škole byli poslední den jako vzorňáčci, ale jen co vyšli ven ze školy, stali se z nich drsňáci a to z nich udělalo léto. Jako jaro udělalo z lidí nové lidi. Nebo jak Ozák z comebacku, jestli ten seriál znáte, se z drsňáka a posluchače metalu a popiječe piva, a vytí na alarm v jejich krámku s CDčkama se proměnil na gentelmana. Otvíral ženám dveře a choval se k nim mile. Dokonce Ozák jedl (žral) kytku. Snad comeback znáte je to drsný a dobrý seriál na nově. Ale tohle vyprávění není o comebacku ani o Ozákovi. Je to Zikmundovi a Karlovi, vzpomínáte? Když odešli s vysvědčením, jednoduše se změnnili v jiné lidi, co si začali užívat.
Sešli se u Karla doma a domluvili se, že by se mohli setkat pátý týden prázdnin, protože s rodiči nikam nejeli a byli to nejlepší kamarádi. Dohodli se tak, že 20. září pujdou spolu do kina, pak do ZOOlogické zahrady, že si udělají pěkný den a pak by si mohli koupit párek v rohlíku.
První týden byl Zikmund s rodiči u moře. Karel zase na horách. Druhý týden byli oba dva na koupališti a ubydleli se v penzionu, aby mohli v tomto týdnu na koupaliště každý den, ale každý byl někde jinde, v jiném městě. Další dva týdny zůstali doma, četli si nebo byli na počítači a těšili se na svoje setkání, které bude za dva dny. ......... těšili se ............ a těšili a nemohli se dočkat ........ .
A konečně se dočkali. Sešli se před Zikmundovým domem. Měli sebou každý 2oo korun, takže měli tak akorát na ZOO, kino a něco na zub. Pozdravili se a vyšli ke kinu. Šli na Simpsnovi a moc se u nich nasmáli. Po kině šli do zoo. Viděli mnoho zvířat. Klokany, papoušky, zebry, antilopy, hady, opice a jiné lidoopy a primáty, žirafy, tygry, velbloudy, vřešťany, ryby, tučńáky, medvědy a nejvíc se jim líbil lev. Taky si to pěkně užili, řekli si mnoho vtipů a povyprávěli si zážitky ze začátku prázdnin. Když odešli ze zoo, zastavil je jeden divný a vousatý muž. Měl dlouhé vlnité a špinavé vlasy, které mu splývaly až na ramena. V triku měl díry a kalhoty měl záplatované a špinavé. Nutil kluky, aby s ním šli někam pryč, ale Karel byl chytrý natolik, že jít nechtěl, ale Zikmund byl zvědavý co jim pán chce a šel s ním. Karel se ho snažil přemluvit, že by nikam neměl chodit s cizími lidmi, že je už tak akorát starý, aby to věděl, že by to mohlo dopadnout jako s tou Aničkou z televize. Hloupý Zikmund rozumného Karla neposlechl. Jejich den byl skvělý až do téhle chvíle.
Karel nechal teda Zikmunda být a šel domů sám. Doma vyprávěl jak si se Zikmundem den užil, ale že Zikmund s někým odešel, neřekl. Karel byl na Zikmunda naštvaný, že neuposlechl jeho radu.
Za pár hodin volali ke Karlovi domů Zikmundovi rodiče, že se ještě nevrátil. Karel jim, ale o tom divném muži neřekl a Zikmundovi rodiče zavolali policii, že je pohřešovaný. Policisté ale nevěděli na jakou stopu se mají napojit, protože žádnou nemají. Když si vyslechli Zikmundovi rodiče, dozvěděli se, že s ním byl nejlepší kamarád Karel. On ale policistům neřekl nic o únosci nebo kdo to byl. Řekl si že je to Zikmundova chyba a že se z toho musí vysekat sám.
Za tenhle zbývajicí den se nikdo nedozvěděl, co se ze Zikmundem stalo, jen Karel věděl s kým odešel, ale nikomu to neřekl. Zikmund je několik hodin pohřešován.
II. kapitola
Další den vztal Karel se špatným svědomím. Rozhodl se, že řekne policii o tom muži, s kterým Zikmund odešel. Policie k nim měla přijet kolem deseti hodin, aby pátrala dál, rozhodl se teda, že jim to řekne. Když přijeli, všechno jim vyzradil, že šli ze ZOOlogické zahrady a jeden pán si Zikmunda odvedl. když jim to řekl, policie hned vyzvídala, proč jim to neřekl včera,teď byli na něj naštvaný. Řekl jim teda, kde se viděli naposledy a jakým směrem odešli pryč. V zoologické zahradě vyslechli vrátnýho. Řekl jim, že to všechno viděl, že ten chlap vypadal strašně necivilisticky.
Když Karel odešl, tak prý ten muž Zikmunda odvezl černou dodávkou. Takový muž, a takové drahé auto. Třeba pro někoho ten pán pracuje. Od teď začala maxi pátračka a velké dobrodružství.
Dokonc i Karel se zapojil, protože mu to všechno bylo moc líto. Policajti vypovídali i paní prodavačku jednoho stánku s novinamu, která taky vše viděla a zapsala si i značku auta.
Hned jí napsala policajtům. Ti na stanici, hledali značku přes internet a přes dokumenty v počítači. Policajti zjistili, že majitel auta je výrobce kožichů a kožešinových výrobků. Hned zajeli i s Karlem na místo, kde se všechny tyhle věci vyrábý. Majitel této firmy tam bohuželnebyl, to znamená, že tam nebylo ani jeho auto. Byl tam ale chlápek, co unesl Zikmunda. Karel si ho nevšiml. policajti prohledali pár pracovníku, když to spatřil únosce, dal se na útěk. Viděl to Karel, a hned se za ním rozeběhl, protože únosce hned poznal. Vyběhli ven zadním vchodem. Policajti to vyděli (policajti byli tři) dva tam zůstali a hlídali pracovníky a jeden se rozeběhl za Karlem, aby mu pomohl chytit lumpa. Prolítli temnou uličkou bezdomovců, vyběhli ven na trh, tam se únosce ztratil, kdyby ho Karel nespatřil u stánku s tabákem, asi by ho nechytli. Cigarety každého zpomalí, než člověk vykouří to svoje cígo. zatkli ho a odvezli ho na policejní stanici, kde ho krut začali vyslíchat. Dávali mu mnoho otázek. Třeba. 1. kde je chlapec, který s vámi včera odešel? 2. Co jste mu udělal? 3. Proč jste ty dva hochy včera zastavil a nutil je, by s vámi někam odešli. A mnoho dalších otázek mu položili, ale to by jsme tu byli do večera kdybych je musela vypisovat.
Chlápek jen odpovídal. Nevim o čem mluvíte, nevim koho myslíte, vubec ty hochy neznám, nebudu komentovat a podobně. Policajti přešli na injekci s látkou, která nutí říkat pravdu, byla to silná analgetika, ale trochu jinačí než jsou prášky na bolesti. Muž začal mluvit. Řekl jim, že chlapce odvezl do svého bytu a že ho uvázal na židličku a bude prosit o výkupné s jeho rodiči, aby dostal nějaké peníze, ale kde je jeho byt to neřekl, protože byl omámený ze silné látky z injekce, vypadal jako by byl na mol. Nechali ho chvíli v klidu, aby se vzpamatoval, aby mu mohli píchnou další dávku a mohli pokračovat dál ve vyslíchání, aby zjistili, kde Zikmund je a aby mohli uklidnit zikmundovi rodiče, že je v pořáku. karel zatím už seděl doma a doufal, že vše dopadne dobře a doufal, že totu policajti zvládnou bez nj, protože zítra jede na tábor, jsou přece ještě prázdniny a chudák Zikmund, který se nezachoval chytře si je neužije.
III. kapitola
Karel měl už zbaleno a po snídani jel autobusem na místo, kde byl tábor. Snažil se nemyslet na Zikmunda, ale nešlo to. Doufal, že Zikmuns stále žije. vybavilo se mu všechno, co společně zažili a bylo mu k pláči. Na táboře dětem udělili chatky a Karel byl v chatce se třemi šprty, takže si s nimi bude rozumět. O polednim klidu si četli knížky takže všechno bylo v pohodě.
Na tomto táboře byl Karel jenom na týden. Tábor stál 2900 Korun, takže nebyl tak drahý. Budíček měli v osm. Pak měli rozcvičku a ranní hygienu. V devět měli snídani. Od půl desáté měli odpočinek. O půl dvanácté oběd. Po obědě byl polední klid a od půl druhé měli nástup a hráli hry, chodili se koupat do řeky a večer, kolem páté hodiny šli na procházku do lesa. Od půl šesté měli večeři. Pak měli jednou diskotéku, kolem osmi do devíti. Večerku měli v deset. takže měli hodinu na večerní hygienu, někomu by se pořád ta hygiena nelíbila a taky, že ne, ale museli to ty děti na táboře přetrpět, náhodou tam bylo docelá pěkně. Po večerce si chvíli Karel jeho spolubydlící občas povídali historky a podobně. Když všichni ostatní v chatce usnuli, Karel nemohl spát. Musel myslet na Zikmunda a přemýšlel, kdy se s ním zase shledá. Doufal, že se s ním shledá. Doufal, že Zikmund bude v pořádku. Takhle doufal celou noc takže se skoro vubec nevyspal, ale usnul ještě ráno, takže nebyl tak unavený. Pak ho probudili, protože byl budíček. Karel měl pěkný kruhy pod očima a byl pěkně rozespalí. Co se dalo dělat, musel se probrat. Pátý den mu volali rodiče, jak se tam má a tak, řekli mu, že policie už vypátrala, kde ten únosce bydlí, ale Zikmund tam nebyl. Musí po něm pátrat dál. Policisti to chtěli vzdát, když tam Karel neni, ale nevzdali to. Hledali Karla, už i ve firmě na kožešinu, ale tam taky nebyl.
Policie nevěděla co dál. karel by nejraději z tábora odjel a hned jim pomohl, trápilo o svědomí. Proč nechal Zikmunda odejít s tim chlapem, Proč nešel s ním, Proč to a proč tamto. Trápil se.
Trápil se tak dlouho dokut neodjel z tábora, který si sice velmi užil, ale myslel pořád na Zikmunda. cesta domů trvala přesně hodinu. karel se domů docelá těšil, aby pomohl s pátračkou. Když autobus zastavil a Karel vystoupil, strnul na místě. Viděl Zikmunda, jak jde k firmě na výrobu kožichů a nevypadal, že by mu něco bylo, šel bez úrazu. Karel se za ním rozutekl a zavazadla nechal u autobusové zastávky. Utíkal co nejrychleji mohl.
IV. kapitola
Ale Zikmunda nechytil. Zikmund zalezl zadním vchodem do firmy a hned ho čapl nějaký chlápek a svázal ho a strčil ho do auta. Karel všechno vypozoroval, ale nešlo mu to do halvy. Proč Zikmund tak odhodlaně šel do firmy, proč ho tak dlouho nemohli najít a proč ho zase chyili a svázali a strčili do ...... do černé dodávky, která se taky nemohla vypátrat.
Karlovi to nebylo jasný. Vzal si svoje kufry, co měl na táboře a všechno šel říct policajtům, aby mohli navázat na další stopu. Kdyby tam Karel, jejich záchrana nepřišel, asi by o Zikmundovi nic nevěděli. Další den šli tedy společně s Karlem do firmy, ale doprčic, dodávka tam nebyla a Zikmund byl pryč. Karel na zemi našel Zikmundovi sluchátka od MP4 nebo MP3. Dostal je od Karla k minulým Vánocům. To Karlovi poradilo, jsou někde u nejbližší prodejny CDček.
Nasedli do policejního vozu a jeli tam. Dodávka stála opuštěná před prodejnou. Policisté auto prohledali, ale nikde nic. Vešli do prodejny a začali se vyptávat prodavače, jestli neviděli jednoho hocha kolem třinácti let, velkého asi jako je Karel a ukázali mu fotku. .............. Ano!
Uf! Viděl je. Šli zadním vchodem i s chlápkem co ho včera odtáhl do dodávky. (ten únosce, co Zikmunda odvedl od Zoo, je zadržen ve vězení) Šli tedy také zadním vchodem. Otevřeli dveře a zase nikdo. Mají na to velkou smůlu. Karel přemýšlel a napadlo ho, že ten chlap ze Zikmundem nemohl nikudy utéct, jen touhle úzkou uličkou. Tak i on a policajti prošli úzkou uličkou. Ta vedla do nějakého domu a bylo by neslušné tam jen tak vtrhnout, proto Karel zaťukal a otevřela mu jedna paní, policisté vtrhli do domu a začali ho prohledávat a našli tam Zikmundovu čepici (kšiltovku). Zjistili, že tam byl, ale nevěděli kde je teď. Policajti začali ženu vyslíchat. Řekla jim, že tam byl chlap z chlapcem a že jí zaplatil za to, aby ho tu uhostila a nechala vyspat, pak odešli. Prý odešli před Zoo ke stánku, kde se tehdy Zikmund odešl. Muž si tam měl předat peněžní zásilku se Zikmundovými rodiči a policii o tom nic neřekli. mohlo by to být nebezpečné a mohlo by se jim něco stát. Karel s policajty tam přišli v čas. Nikomu se nic nestalo. A muž byl zatčen a Zikmund zpět u svých rodiču, slíbil, že už nikdy z nikým cizím nikam neodejde.
když zikmunda Karel vyslíchal, proč šel tak rozhodlaně do firmy, tak prý byl u rodičů, aby jim předal dopis o předání peněz, byl donucen a v batohu co měl u sebe byla bomba a kdyby provedl něco, co by neměl, klidně si jen batoh sundal, tak by se bomba spustila. Zikmund Karlovi a Karek Zikmundovi se omluvil a zase byli přáteli. Karel celou tu dobu doufal, že se se Zikmundem shlédá a taky, že se shledali. Zikmund vyprávěl, že ho muž před zoo odvedl, byl na něj hodný a povídal sis ním, ale pak Zikmunda strčil do dodávky a tam ho svázal a odvezl ho k sobě domů. když tohodle muže zatkli, tak Zikmunda vyzvedl jiný muž a žádal o výkupné zikmundovi rodiče, nějak tak to všechno bylo. naštěstí to dopadlo dobře. Doufejme.
Ale prázdniny stále nekončí.
V.kapitola
Společně jeli na dovolenou k moři do Itálie a doháněli co spolu zameškali. Jeli s nimi i jejich rodiče. V Itálii jedli špagety a mnoho druhů pizzy a těstovin. Každý den chodili plavat a večer se procházeli po pláži. Bydleli v hotelu. Vyprávěli si všechny zážitky o únosu.
užívali si až do .....................................................................................
......................................................................... posledního dne. Nestalo se jim nic vážnýho, ale tolik se jim tu líbilo, že nechtěli odjet domů. Co se dalo dělat. Zbaleno už měli a blížili se k letišti, kde samozřejmě kontrolovali pasy. Bez problému prošli detektorem kovu, aby se zjistili, jestli u sebe nemají zbra%n, ale pak nemohli dál, protože Karlova maminka měla dva dny prošlý pas. Prošel jí za tu dobu v Itálii, takže do Itálie jet mohla, ale zpět se vrátiti nemohla. Hrozně rádi by tu zůstali, ale nemůžou. Jejich rodný domov je v České republice. Ale zase nemohli odjet kvůli jednomu neplatnýmu pasu. Nevěděli co dělat, ale jak už víme, Karel byl velmi chytrý chlapec. Měl už mnoho nápadů. 1. vpašovat matku v kufru. 2. Aby odletěla Zikmundova rodina a poslali jim nový pas, ale to bylo moc složité a nebo 3. nápad, že by si mohli vypujčit invalidní vozík, invalida taky potřebuje pas, ale někdy se jim to odpouští. Proto to zkusili. A ..............................................................................................................
................................ pustili je. V letadle už seděli normálně. Ne jako invalidi a jeli šťastně se vzpomínkami a zažítky domů. Doma u Zikmunda i Karla bylo mnoho dopisů. Za tu domu co tam nebyli jim přišlo mnoho dopisů. Byl mezi nimi i jeden zajímavý. Karlovi psala policie. Třeba něco provedl špatného. Ne, neprovedl. policie mu jen písemně poděkovala s pátráním Zikmunda.
Kvúli němu dostali i vyšší plat. opozdili se hodně s tím jak jim Karel nechtěl říct o únosu, ale dopadlo to fajnově. Ale co dělat? Zbývalo jim ještě několik týdnů prázdnin. Přemýšleli co by ještě mohli dělat a kam by mohli jet. přemýšleli ........ a ..... přemýšleli .............. a napadl je jeden prýma nápad a nový plán. Poslední týden jeli společně na pouť. Jeli sami, i když je rodiče nechtěli pustit, kvůli dalším únosům, ale pustili je, aby se trochu otrkali a zvykli si na samostatnost. koupili si cukrovou vatu, perník a šli na Ruské kolo, na autodrom, mixér na lavici, na strašidelný vlak a mnoho jiných atrakcí. Moc si to užili, ale Karel šel potom na kladivo (Hammer)- jsou dvě kldivo a houpou se strašnou rychlostí proti sobě. Zikmundovi se udělalo špatně, proto na kladivo nešel. Karel se posadil do atrakce, zaplatil, a spustilo se to. bylo to užasné, ale najednou se stalo to, že z kladiva vypadl šroup a celá atrakce se zasekla. Karel byl naštěstí připotaný, ale vysel úplně nahoře hlavou dolů a kdyby vypadl, bylo by to smrtelné. když to viděl Zikmund hned zavolal hasiče, ale se svým autem se tam nevešli, proto, jak víme Zikmund nebyl moc chytrý hoch, ale začal jednat sám. Vypujčil si lano od pouťaře a šel na Labutě (atrakce, která se vznáší vysoko a byla nejblíže ke kladivu) Lano vyhodil vysoko na kladivo, kde se lano na druhý pokus zaháklo. Jeden hasič vyšplhal po něm nahoru (labuťe byli samozřejmě už zastavené) Opatrně odpoutal lidi ze spodního kladiva a všichni uvázli bez zranění. Z horního kladiva to bylo horší. Karel byl už vemi červený, protože jak vysel hlavou dolů, do hlavy mu nateklo moc krve. Ale i ze zhora se vydařilo pár lidí vytáhnout. Většina tam nebezpečně uvízla. Kladivo sepomalo začalo hroutit a kymácet. (Zikmund si uvědomil, že v životě je velmi nebezpečno na každým koutě. V nebezpečí se ocitl on, ale i Karel.) Rozbité atrakci spadlo dolní kladivo, naštěstí v něm nikdo nebyl. V horním kladivu už byl jen Karel. Ostatní lidé vyvázli zranění. Hasič Karla odpoutal a kladivo se zřítilo. Naštěstí se v čas chytli lana a jako tarzani se zhopli k Zikmundovi. Karel byl pár dnů v nemocnici se zraněnou hlavou. Od té doby je rodiče nikam samotný nepustili, protože se už v nebezpečí ocitli oba dva. Každý se jim od té doby posmíval, že jsou rodičů mazánci, ale ať se nikdo nedivý. Oba dva mohli umřít. Karel i Zikmund byli jinak v pořádku. Převtělili se už do policie i do hasičů. Karel se rozhodl, že bude v budoucnu policajt a Zikmund v dospělosti chce být hasičem. Jejich tatínci dělají doktory. Zikmundova maminka kuchařku a Karlova maminka právničku. Karel a Zikmund byli nejlepší kamarádi až do dospělosti. V dospělosti měli spolu už nějaké spory, ale nikdy se nepřestali kamarádit. Vždy vzpomínali na své nebezpečné zážitky. Po prázdninách ve škole vyprávěli vše spolužákům, učitelům, učitelkám, uklízečkám i kuchařkám, školníkům i ředitelce. a všichni vzpomínali s nimi i když jim pár jedinců nevěřilo.


napište prosím komentář k tomuto příběhu, co si o něm myslíte
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama