Říjen 2017

Vysoká škola? Vysoká škola.

6. října 2017 v 17:41 | Simix |  *Mini Diary*

Damstvo, panstvo, hlásím se Vám po týdnu vysokoškolského života


Popravdě? Víc jsem se těšila než měla obavy z neznámého. Jsem zklamaná? To rozhodně říct nemohu. Jako, je za mnou teprve jeden týden, uvidím, jak to bude pokračovat dál, ale teď zatím k tomu, co bylo teprve bylo.
Vlastně ani nevím, co napsat. Napsat všechno asi ani nepůjde. A naspat to stručně? No, nevím.

Ubytování (kolej)
V neděli večer jsem přijela s bratránkem na kolej, počkali jsme si na klíček a začali z auta na své pokoje nosit zavazadla.
Byla jsem docela uhnaná. Mám pokoj ve čtvrtém patře a ačkoli je tam výtah, využívala jsem shody. Poprvé jsem totiž vlezla do výtahu, zmáčkla jsem si čtyřku a po chvilce, když se pak otevřely dveře, jsem se objevila opět v přízemí. Radši jsem tahala ty věci po schodech. Nebylo toho zase tolik. Zbyla na mě stará skříň v chodbičce, protože spolubydlící už tam byly někdy dřív a měly novější skříně v pokoji zabrané. Další věcí, co jsem zjistila bylo, že se nepřipojím k internetu. Počítala jsem s tím, že tam bude třeba wifina, ale ne. K internetu se připojíte leda přes kabel a jakousi registraci. Ke všemu mám notebook, kam ani ten kabel nezapojím, takže se to bude muset řešit jinak. Jako socka jsem dřepěla u recepce a chytala tam wifinu, ale nebyla jsem sama a netrávila jsem tam pořád. Jsou i jiné způsoby.
Další věcí bylo, že jsme museli podepsat smlouvu, ale první den, nebo zkrátka p opříjezdu, tam byla děsná fronta a další dva dny ráno tam byla fronta taky, ačkoli menší. Šla jsem tam až v úterý ráno a frontu jsem si vystála.
To by byly takové ty negativní věci na začátek, protože jinak si nemohu na nic jiného stěžovat. Nebo to tak alespoň vnímám.
Na koleji se vyskytují dva druhy sprch a záchodů. Staré a nové. Třeba dvě spolužačky ve vedlejším pokoji mají tu starou verzi. Náš pokoj je vybaven novou sprchou a záchodem, takže krása. Pokoje vypadají také pěkné a spolubydlící, na tysi také zatím nemohu stěžovat.Doprava, orientace v novém městě
První školní den jsem jela do školy s jednou ze spolubydlících, aspoň jsem omrkla, jak to tam funguje s MHD, protože já nikdy moc MHDčkem nejezdila. Obávala jsem se, že se v tomto městě nebudu ještě dlouho orientovat, ale stačilo den, pár hodin a šlo to samo. Když mi ten večer po příjezdu kamarádi z K4, která je jinde, psali, abych za nimi přišla, napsala jsem jednoduše, že ne, protože nevím, kde to je. Následující den odpoledne jsem to už věděla. Ještě tam pochopitelně neznám všechno, to chce ještě nějakou chvilku a všechno možná ani nepoznám, ale toto město se mi opravdu líbí. Trolejbusem jela zatím jen jednou jedinkrát sama, jinak vždy najdu někoho z koleje nebo ze školy, spolužačku nebo kamarádku, s kým jedu, protože máme společnou cestu. V úterý se nám teda s jednou spolužačkou stalo, že jsme se zakecaly a smály se a přeslechly a přehlédly jsme zastávku, kde jsme chtěly vystoupit, takže jsme to ke koleji měly pak zacházku. Běžely jsme a zpívaly jsme: Když nemůžeš, přidej víc ... Jela jsem totiž na kolej jen kvůli tomu, abych si umyla vlasy, vysušila si je a jela zase do školy. Stihla jsem to.

Škola, výuka
První týden byl, co se týče výuky, v pohodě. Byl pohodový. Přednášející a profesoři, učitelé, nebo prostě, jak jim říkáme nebo se jim má říkat, jsou milý a docela, zatím, přátelský. Nebo aspoň my máme štěstí. Plno jiných oborů muselo psát nějaké vstupní testy apod. My ne. Jsme rádi. Zatím jsme se hlavně představovali nebo hráli seznamovací hry. Byly jsme obeznámeny, co je to moodle apod. Už si máme něco přečíst, ale není toho moc. Jiné třídy mají úkoly a asi toho mají víc. Nebo nevím. Moje spolubydlící už od prvního dne seděla v učení. My teda ještě na učení nic moc nemáme, jen nějaké to čtení. Je to ale na internetu - prezentace a tak.. na tom moodlu a k tomu já na koleji neměla přístup, takže se na to podívám o víkendu. Ve škole jsem se zaregistrovala a přihlásila k wifině, ale neměla jsem sebou zatím notebook. Jinak bych se na to podívala asi tam. V úterý jsme museli jet kvůli praxím do nedalekého města. Je škoda, že nám neproplatí cestu. Zatím to byl ale víceméně výlet, protože jsme jen byly seznámeny s místy, kde budeme a pak jsme se dvěma spolužačkami byla na náměstí a v bistru. Je to tam pěkné. V pondělí jsem nestihla hodinu jogy, kterou jsem si zapsala navíc, kvůli kreditům. Přemdět před jogou mi končil ve 14:30 a joga začínala ve 14:30, ale nedošlo mi, že katedra pedagogiky je trošku dál. Naštěstí to není povinný předmět a asi na to tedy chodit nebudu, ale docela mě to mrzí. Uvidím, co se s tím dá třeba dělat, ale chtěla jsem mít nějaké cvičení nebo tancování, které bylo taky možné, ale hodně se mi tokrylo s jinými předměty. V úterý mám zapsaný navíc ještě sbor. Sbor jsem navštěvovala na základní škole i na střední a budu v něm pokračovat. Prvně to bohužel vypadalo také bledě, protože se to krylo s klavírem, který máme sice volitelný, ale povinně :D Vyučující klavíru ale netrvá na tom, aby byly přednášky a na hodině klavíru chce opravdu jen úplné začátečníky a ostatní mají samostudium. Nadiktoval nám lidové písničky, které po nás chce.


Vyřizování
Když jsme jely v úterý na ty praxe, tak jsem si aspoň zařídila "lítačku" aneb kartičku na MHDéčko, protože to bylo možné zařídit kousek od autobusového nádraží. Dala jsem za to 520 korun na tři měsíce, ale vyplatí se to a nemusím se zdržovat kupováním jízdenky. V pondělí, kdy jsme se spolužačkou hledaly katedru tělesné výchovy a pak jsme zjistily, že je úplně jinde, tak jsme si aspoň zařídily ISIC kartu, když už jsme tam byly. Nač tam jezdit znova, když už jsme tam byly, že? A z důvodu, že jsme jogu stejně nestihly a nemělo cenu tam už jezdit, tak jsme vytáhly kamaráda ze seznamováku do čajovny a dorazila i kamarádka ze seznamováku. Každý z nás potřboval něco zařídit a tak jsme tam třeba chodily společně a zařídily jsme si to rovnou také, nebo jsme tam pak šly jindy no. Například ještě na studijním oddělení takové oranžové studentské kartičky na vlak (autobus). A ani ještě nevím, co se zařizovalo, nebylo toho tolik. Zjistit, jak to chodí na menzách, nabít si ISIC kartu, abych měla na jídlo apod.

Kolektiv
Zatím bomba. Nestěžuju si. Znám ty lidi tak týden, některé dva týdny, ještě ze seznamováku a já je prostě žeru. Jako časem se to může změnit. Víc se poznáme, polezeme si na nervy, pohádáme se apod.,ale doufám, že ne. Uvědomuji si, že mám teď strašně velké množství kamarádů. Lidi ze střední, ze ZŠ, z rodného města apod. S některými už nejsem tolik v kontaktu, ale třeba mi v úterý volal spolužákze střední a potěšilo. Zjistili jsme, že máme stejné číslo pokoje ve stejném patře. On je na ale na vysoké ve Zlíně.
Mám chuť s těmi novými lidmi trávit čas, bavit se s nimi a jsem vždy potěšená, když je potkám. Jsou třeba z jiné školy, nebo hlavně jen z jiního oboru, ale potkáváme se. Kdo ví, jestli z toho tak vedle budu i nadále. Ono časem se to trochu usadí a budu to brát nějak normálněji. ALe zatím ty lidi mám spíš ráda než nerada.
Spolužačky s kterými chodíme všude možně a něco zařizujeme, bavíme se, řešíme, kamarádi a kamarádky z jiných oborů, co jsme poznali na seznamováku, spolubydlící, kamarádi z koleje... těch spíš moc ještě není.
Hlavně se bavíme ti, co jsme se poznali na Seznamováku. Jsem ráda, že jsem na Seznamováku byla. Od té doby se zatím jenom scházíme, potkáváme a bavíme i když jsou jinde na koleji, na jiným oboru a tak. Asi se už docela opakuji.
Ale tak... je to teprve první týden no. Uvidíme, jak to bude pokračovat.

Přijde mi, že máme víc volného času, než školy. Vždy jsem se učení nějakým způsobem věnovala... ale teď jak mám hlavu plnou těch nových lidí, tak to učení nějak nevnímám. To se snad ještě doufám změní. Není toho zatím moc. Nějak se do otho zaběhnu :)

Co Vaše školní a pracovní životy?

SIMIX